ŞALGAMDER Başkanı Selahiddin Nas

ŞALGAMDER Başkanı Selahiddin Nas

Şalgam üretiminin tüketiminin, bilinirliğinin Türkiye de ve Dünya’da arttırılmasına katkıda bulunmak, ihracatına destek sağlamak amacıyla 2013 yılında kurulan ve faaliyetlerini hız kesmeden sürdüren Şalgam Üreticileri Derneği’nin (ŞALGAMDER) başkanlık seçiminde  Kilikya Yönetim Kurulu Başkanımız Sn  Selahiddin Nas  3’üncü kez başkan seçildi.

Selahiddin Nas yaptığı teşekkür konuşmasında , şalgamın işlevsel bir ürün olma özelliği ile insan sağlığına katkılarını her fırsatta vurgulayacaklarını, sağlıklı içecekler kategorisinde yer alan şalgamın üretim ve tüketim alanındaki bilinçlendirici çalışmalar ile sürdürülebilir gelişmesine yön vermeye devam edeceklerini belirtti.

Bilimsel çalışmalarla faydalarının herkes tarafından bilinen  ve tanık olunan şalgamın pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirme fonksiyonu ile en çok tüketilen içecekler arasında yerini almıştır. Fenolik bileşikler ve özellikle antosiyaninler içermesi nedeniyle antioksidan etkisi ile hücreleri yenilediğini, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğunu hatırlattı.

Obezitenin arttığı günümüzde şalgamın sağlıklı beslenme alışkanlıklarına hizmet ettiğini 100 gr şalgamda 20 kalori içermesi, doğal probiyotik olma özelliği ve  , sindirimi kolaylaştırması  diyetisyenlerin sıkça önerdiği temel  ürünler arasında olduğunun altını çizdi.

“11 Ayın Sultanı Ramazan “ ayında sofraların vazgeçilmez içeceğinin geleneksel kültürümüzden gelen “Şalgam“ olduğunu belirterek , kültürümüze sahip çıkalım mesajını vererek konuşmasına devam ederek “Sağlıklı ve Mutlu Ramazan Ayı “ temennisinde bulundu.