Kilikya Şalgam Üniversitelilerle Sohbette!

Kilikya Şalgam Üniversitelilerle Sohbette!

Kilikya Şalgam Yönetim Kurulu Başkanı Sn Selahiddin Nas, üretim yolculuğuna çıkarken “Annemin evde yaptığı şalgamın lezzetinde ve doğallığında fabrikamızda üretim yapmayı hedefledik” ve bu hedefi Kilikya’nın deneyimli ekibi sayesinde başardık dedi… 

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Nasıl Başardım” konulu konferansta Kilikya Şalgam Yönetim Kurulu Başkanı Sn Selahiddin Nas, Kilikya Şalgam’ın marka hikayesini, hayallerini ve kariyer yolculuğundaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. Öğrencilere ideallerini gerçekleştirirken hayallerinin peşinden gitmelerini tavsiye etti. Sohbetin akışında öğrencilerden ard arda gelen meraklı sorular cevaplanırken keyifli, neşeli ve bir o kadar da ilham verici dakikalar yaşandı.

Kilikya Şalgam Yönetim Kurulu Başkanı Sn Selahiddin Nas, şalgamın lezzetindeki değişmeyen muhteşem tadı yakalamak deneyimin verdiği sonuçtur, hammadde planlama ve üretim planlama dikkat edilmesi gereken önemli detaylardır.

Şalgamın hammaddesini oluşturan şalgam turpu ve mor havuç Türkiye’de sınırlı bölgede yetiştirilen nadide bir sebzedir. Mor havuçlar Türkiye’de Konya Ereğli ve Hatay Kırıkhan bölgesindeki kil toprakların dokusundan dolayı sadece bu bölgelerde üretilebilmekte.  Şalgam içeceğinin lezzetinde standartları korumak çiftçilerle yapılan sözleşmeli tarım tedariği ile mümkün olur bu sayede 12 ay ürünü uygun koşullarda saklanarak kesintisiz üretime adım atılır.  Şalgam  fermantasyon yöntemi ile üretilir, fermantasyon süresi  mevsimine göre 30-50 gün  olarak değişir ve fermantasyon süresi ideal ürün için önemli bir aşamadır.

Şalgam şekersiz ve glutensiz olma özelliği ile sağlıklı bir içecektir. Keyifli içimi sayesinde her yemeğin yanında tercih edilebilir, hatta şalgam tek başına da keyifle içilebilir ve ikram edilebilir. Soğuk olarak tüketildiğinde damakta bıraktığı muhteşem tat içen kişide alışkanlık yaratır.  Şalgamın glutensiz olma özelliği, üretimde kullanılan bulgurun laktik asit fermantasyonu sırasında mayalar tarafından tüketilmesinden gelir.  Probiyotik olma özelliği ile şalgam sindirimi kolaylaştıran, boşaltımı hızlandıran bir içecektir.

Şalgam üretiminde doğal kaya tuzu kullanılır, tuz oranı her markada değişir ve bu oranlar ürün ambalajlarının üzerinde yer alır. Tuz yeteri miktarda kullanılması sağlık için gerekli olduğu diyetisyenler ve sağlık uzmanları sıkça dile getirmektedirler. Özellikle yaz aylarında terleme ile vücuttan atılan tuzun yerini şalgamla tolere etmek tavsiye edilebilir.

Kilikya Şalgam’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Şalgam Üreticileri Derneği ŞALGAMDER  Yönetim Kurulu Başkanı, Çukurova Bayiler Derneği ÇUBAYDER Yönetim Kurulu Başkanı, Akdeniz İhracatçılar Birliği AKİB Yönetim Kurulu Üyesi,  Adana Sanayici İş Adamları Derneği ADSİAD ‘da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevlerini de  aktif olarak yürüten Sn Selahiddin Nas , Şalgamın Dünyada tanınmadığını ve üretime başladıkları 2006 yılından bugüne dünyada pek çok ülkeye şalgamı tanıtarak bugün 30 û aşkın ülkeye düzenli ihracat gerçekleştirdiklerini de belirtti. Şalgamın milli içeceğimiz olduğunu Dünyada sadece Türkiye’de üretilen bir ürün olma özelliği ile sahiplenmemiz gerektiğini belirtti.

Evlerde şalgam üretilmesinin yaygınlaşmasının şalgamın tanınırlığına etkisinin olduğunu,  evde şalgam yaparken özellikle havucun üzerinde ve dokusunda bulundurduğu kil toprakların fırçalanmasını ve derinlemesine temizliğin yapılmasını tavsiye etti, şalgam üretiminde hijyenin önemli olduğunun da  altını çizdi.

Ayrıca bazı merdiven altı üreticilerin 1-2 günde havucu şalgam haline getirdiklerini bu teknik ile ürün işlevselliğini kaybettiğini dile getirdi.

Şalgamın marketlerde sirke reyonlarından çıkarılıp içecek reyonlarında bulunmasının kategori gelişimine katkısı olacağını ve tüketici erişiminin daha kolay olduğunu belirterek, şalgama içecek reyonlarında yer veren marketlere teşekkür etti.

Konferans sonrası öğrenciler şalgam ve simit ikramlarıyla sohbete devam ederken, şalgam müptelaları acılı ya da acısız tercih ederken, yurt dışından eğitim için gelen öğrencilere de şalgamla tanışmak sürpriz oldu.