Kilikya, Şalgam Sektörüne Yön Veriyor

Kilikya, Şalgam Sektörüne Yön Veriyor

Kilikya, şalgam sektörüne yön veriyor
Türkiye’nin en önemli şalgam üreticilerinden biri olan ve bu konuda giderek yükselen bir trend kazanan Kilikya Şalgam’ın Yönetim Kurulu Üyesi Melih Nas, Ortakalan’a verdiği röportajda şalgam kategorisi ile ilgili açıklamalarda bulundu

Şalgamın önceki yıllarda Adana’nın geleneksel içeceği yerel bir ürünü olarak bilindiğini ve varlığını sürdürdüğünü söyleyen Kilikya Şalgam Yönetim Kurulu Üyesi Melih Nas, son yıllarda şalgamın ulusal bir lezzet haline geldiğinin altını çizdi. Nas, Adana’nın geleneksel içeceği şalgamı üreten yaklaşık 40-50 adet şalgam firması olsa da, Türkiye’ye açılan şalgam üreticisi sayısının az olduğuna vurgu yaptı. Şalgam sektörünün gelişimi için faaliyetlerine devam eden ŞALGAMDER hakkında da bilgi veren Nas, Kilikya Şalgam’ın 10 senedir süregelen hikâyesini Türkiye ve dünya pazarındaki konumunu bizlerle paylaştı.

Kilikya Şalgam’ın sektörünün önde gelen markalarından biri konumuna ulaşma hikâyesini hatırlayarak başlayalım sohbetimize.
1957 yılında Hatay’da dededen kalma hububat dükkânıyla ile başlayan Kilikya Şalgam’ın gelişimi, daha sonra genç yaşlarda benim, Fariz Nas’in işe katılımıyla ve zamanla babamız Mehmet Nas’tan işleri devralmamız ile devam etti. İkinci kuşaklar olarak işi devralmaya başladığımızda 23 – 24 yaşlarındaydık. Operasyonu önce toptan dağıtıma, sonrasında distribütörlük atağıyla Adana’da gıda dağıtım aşamasına getirerek büyümeye devam ettik. Hatay’da başlayan hikâye sonrasında Adana’da devam ederken, 2007 yılında Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrika üretim boyutuna adım atmış oldu. Sonrasında ailenin üçüncü kuşak temsilcileri Mehmet Ali Nas ve Melih Nas da yaklaşık 6 yıldır önce yönetime dâhil oldu. Hep birlikte Kilikya markasının başarısını sürdürme gayreti içerisindeyiz.

Bu süreçte şalgamın Türkiye’den çıkıp dünyada tanınan bir ürün olarak gelişimi konusunda nasıl bir ilerleme kaydedildi?
Şalgamın yolculuğu Kilikya markası ile yerel bir üründen dünyaya ihraç edilen bir ürün olarak dönüşüm sağladı. Amacımız gerek Türkiye’de gerekse farklı ülkelerde şalgamı tadını bilmeyen tüketiciye şalgamı anlatmak. Bu emek, zaman ve kaynak gerektiriyor ancak büyük bir motivasyonla bu amaç için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Özellikle 2007 yılından bugüne devam eden markalaşma yolculuğunda tüketiciye şalgamın faydalarını anlatarak ve tattırarak iyi şalgamın nasıl olduğu kanaatini uyandırdığımızı düşünüyorum. Türkiye’deki etkinliğimizin yanı sıra Kilikya olarak 30’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Özellikle etnik pazarda önemli bir pay aldık.

Kilikya’nın ürün portföyünden bahseder misiniz?
Ürün yelpazemizde şalgam, organik şalgam, spesiyal şalgam çeşitlerine ek olarak limonata, ice tea,  limon sosu, üzüm sirkesi, elma sirkesi, balsamik sirke, nar sirkesi, beyaz sirke, turşukur, yüzde 100 doğal nar ekşisi, nar ekşili sos, acı biber sosu, sirke sosu, soya sosu 100’e yakın ürün çeşidi yer alıyor. Ürün portföyümüz geniş olsa da lokomotif ürünümüz şalgam… Şalgamı destekleyici olarak soslar, sirkeler, limonata çeşitleri de devamında geliyor.

Kilikya’nın yeni hedefleri ve gelişimini sürdürürken gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili sizden bilgi alabilir miyiz?
Günümüz dünyasında sadece iyi ve kaliteli ürün üretmek yeterli gelmiyor, ürettiğin ürünün sürdürülebilirliğini sağlamak, aynı lezzeti damaklarda korumak, tüketici ile doğru iletişim kurmak, erişebilir olmak gerekiyor. Biz Kilikya markası olarak yeniden yapılanmamızda marka iletişimine önem verdik; ambalaj değişikliği, logo yenileme gibi çalışmalar yaptıktan sonra tüketiciye iletişim ve erişim kanallarını güçlendirdik. Türkiye genelinde ulusal zincir marketlerin yanı sıra yerel zincir marketlerde de konumlanarak, restoran yani ev dışı tüketim kanalında da satış ağları oluşturarak tüketicimize hızlı hizmeti sağladık. İnternetten satış kanallarımı da yakın bir zamanda oluşturacağız. Pazarda olmayan bir ürünü pazara girdirmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak, damak tadını yerleştirmek zaman alıyor. Şalgamın pazar payı diğer içeceklere oranla düşük. Kilikya, şalgam kategorisinde pazar payında ikinci sırada… Kendi kategorimizde farklılık yaratmaya devam ediyoruz. İletişim kanallarını kullanıyor, sosyal medyayı etkin kullanıyoruz. Müşteri memnuniyeti alanında hassas yönetimimiz sayesinde Avrupa Birliği’nde Tüm Tüketicileri Koruma Derneği tarafından “Altın Marka Projesi” kapsamında en az şikâyet alan ya da hiç almayan markaların belirlenmesiyle yapılan değerlendirme sonucunda bir kez daha Tüketicilere Tavsiye Edilen Marka seçildik. Güvenilir ve tercih edilen bir marka olmanın tüketicinin beğenisini kazanmaktan geçtiğine inanıyoruz. Hedeflerin doğrultusunda organizasyonel yapımızı güçlendiriyoruz. Yeni katılan arkadaşlarımız ve oluşturulan departmanlarla güçlü bir ekip ile yola devam ediyoruz.

Şalgam’ın sağlığa faydaları ve ürünün daha iyi teşhir edilmesi, tanıtılmasıyla ilgili sektöre mesajlarınızı öğrenebilir miyiz?
Özellikle yanlış bilinen bir konuya açıklık getirmek isterim şalgam tuzlu bir ürün değil, fermante bir ürün olmasından dolayı ekşimsi tadı ve aşağıdaki faydalarıyla işlevsel ve keyif verici bir içecektir.   Şalgam fermente bir ürün olduğu için saklama koşulları doğru yapılmadığı takdirde asitlenme meydana gelir. Şalgamın dolaba konulması konusunda sık sık hatırlatmalar yapıyoruz. Gerek satış noktalarında gerekse evlerde mutlaka dolapta istiflenmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Restoran ve kafelerde şalgam tüketimi son derece artış gösteriyor, özellikle et, balık, ocakbaşı, fastfood restoranlarının vazgeçilmez içeceğinin Kilikya Şalgam olduğuna vurgu yapmak isterim. Özellikle perakendecilere de bir mesajımız olacak; eski alışkanlıklar nedeni ile şalgam sos reyonlarında konumlanabiliyor, içecek reyonlarında olması sirkülasyonu ve tüketici erişimini artıracaktır.

ŞALGAMDER’in çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?
Şalgam üretiminin, tüketiminin, bilinirliğinin Türkiye’de ve dünyada artırılmasına katkıda bulunmak, ihracatına destek sağlamak amacıyla kurucu başkanlığını yaptığın ŞALGAMDER çatısı altında çalışmalarımız sürüyor. Sektörümüzde 50’ye yakın firma var ve birçoğu dernek çatısı altında toplanmış durumda. Derneğimiz üyelerinin üretim koşullarını iyileştirme ve kalitelerini artırmaları yönünde çalışmalar yapmaya, Türk üreticilerinin dünya pazarlarına açılması yönünde destekleyici çalışmalar yapmaya ve tüketicilerimizi şalgamın geleneksel damak tadımızı yaşatan, sağlıklı bir ürün olduğu hususunda bilinçlendirmeye yönelik aktif faaliyetleri devam edecek.
Melih Nas kimdir?
1992 tarihinde İskenderun’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimlerini İskenderun Mithat Paşa ve Adana Bilfen’de tamamladı. Başkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Çukurova Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon alanında yüksek lisansını tamamladı. Amerika’da çeşitli sertifika programlarına katıldı, Almanya’da staj programını tamamladı. Melih Nas, 2015 tarihinden itibaren Kilikya Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alıyor. Adana Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nde finans direktörlüğü sorumluluğunu yürütüyor. Spor yapmak ve gitar çalmak, yaşamının vazgeçilmezleri…
kilikya şalgam sektöre yön veriyor